Jarní zájezd do Japonska
Tento zájezd jsem sestavila pro lidi, kteří chtějí zažít Japonsko se vším všudy. Nejedná se tedy o low-cost cestu do země vycházejícího slunce, ale snažila jsem se vytvořit program tak, aby toho klient za dva týdny viděl, poznal, zažil a ochutnal, co nejvíce to jde. Většina lidí se do Japonska vypraví pouze jednou, a tak jsem chtěla, aby si z té cesty odvezli nejrůznější nevšední kulinářské i kulturní zážitky, které nikde jinde nezažijí.
Vybrala jsem místa, která si každý okamžitě s Japonskem spojí, ale zároveň také místa, kam se spíš vydávají místní turisté. Volila jsem gurmánské jídla, které v Evropě jen těžko najdete, a i v samotném Japonsku jsou považovány za delikatesy. Zážitek je na celý život, a proto je jimi program přímo nabitý. Naopak ubytování jsem volila spíše standardní. Ve velkých městech jsou to 3* hotely a v menších městech pak privátní ubytování, ať už se jedná o celý dům nebo celý apartmán. I když je v ceně započítaných pouze šest společných jídel, určitě se společně budeme stravovat častěji, ale nechtěla jsem zbytečně klienty omezovat v objevování japonské kuchyně. Jídlo v Japonsku není drahé! Pro představu oběd v hlavním městě vyjde asi na 200—300 Kč, velké pivo okolo 90 Kč a v nejrozšířenějším řetězci večerek 7/11 si koupíte sendvič za 45 Kč nebo onigiri plněnou rýžovou kouli za 30 Kč. Večery jsem nechala převážně bez programu, ať má člověk příležitost vydat se i na vlastní dobrodružství.
Jedná se o poznávací zážitkový zájezd, kdy nás čekají časté přesuny vlakem, dlouhá chůze a relativně brzké ranní vstávání tak, abychom mohli většinou vyrazit okolo 8 hodiny. Věřím, že pokud se rozhodnete objevovat krásy Japonska se mnou, bude to pro Vás, ale i pro mě, velmi obohacující zkušenost.
Tokyo 東京 27. — 30. května, 3 noci
V hlavní japonské metropoli strávíme tři noci. Podle příletu se po ubytování v hotelu můžeme projít k císařskému paláci a k jednomu z prvních moderních parků Hibiya 日比谷公園. Co nás ale určitě čeká a nemine je japonské BBQ tzv. yakiniku 焼肉. Po dobu 90 minut toho můžete sníst, kolik jen zmůžete! A teď to nejdůležitější… kromě prémiového vepřového ochutnáte i tolik vyhledávané japonské hovězí wagyu.
Japonské BBQ yakiniku 焼肉, hovězí wagyu
Hned druhý den se můžete těšit na velmi pestrý program, který vás mimo jiné zavede do tradiční čtvrti Asakusa, kde navštívíme buddhistický chrám Sensō-ji 浅草寺. Tady si vysvětlíme, jak se má člověk správně chovat při návštěvě chrámů a za pouhých 100 jenů (asi 15 korun) si můžete vytáhnout omikuji, které vám předpoví budoucnost. Po krátké procházce přes řeku Sumida 隅田川, nás čeká výhled z nejvyšší budovy Japonska a třetí nejvyšší budovy na světě, a to Sky Tree měřící 634 metrů. Na oběd si pochutnáte na hitsumabushi, úhoři na nagojský způsob, který je považován za velkou delikatesu, a hlavně pro pány má mít vyloženě života budící účinky. Odpolední program se soustřeďuje v parku Ueno上野公園, který je historicky velmi důležitý pro moderní japonské dějiny. Právě proto zde najdeme i komplex Národního muzea, kde se můžete pokochat nejen krásou architektonicky zajímavých budov, ale také v nich vystavovaných rozsáhlých kolekcí obsahující velké množství historických předmětů, včetně samurajských zbrojí a mečů. Druhý den zakončíme typicky japonskou zábavou, čeká nás totiž karaoke. Nemusíte se bát nechtěných diváků! Karaoke v Japonsku není veřejné zpívání v baru, ale jedná se o zábavu za zavřenými dveřmi ve zvukově odhlučněné místnosti. Je to hlavně ideální příležitost stmelit se jako skupina, hned se nám bude společně lépe cestovat :D
Sky Tree, nejvyšší budova Japonska a třetí nejvyšší budova světa
Další den započneme hezkou procházkou kolem ikonické Tokyo Tower tyčící se nad japonskou metropolí již od roku 1958. S výškou asi 333 metrů o necelých deset metrů převyšuje Eiffelovu věž, které se nápadně podobá. Naše procházka bude pokračovat do nádherné zahrady Hamarikyū 浜離宮庭園, která kdysi patřila feudálnímu pánovi tzv. daimyo. Byla vyloženě navržena k dlouhým poetickým procházkám, a to převážně pro ženy z rodiny daného daimyo, které nemohly opustit hlavní rezidenci a Edo 江戸(dnešní Tokyo) už vůbec ne. Na oběd se můžete těšit na gurmánský zážitek v podobě japonského hot potu sukiyaki. Jak chutná grilované wagyu už budete dobře vědět, ale teď ho ochutnáte i vařené a věřím, že nebudete zklamaní! Odpolední program bude ve znamení ultramoderního velkoměsta. Přesuneme se do čtvrti Shibuya 渋谷, kde se můžete vyfotit u věrného psa Hachiko a na vlastní oči vidět asi nejznámější křižovatku na světě známou z filmu Ztracen v překladu.
Vyhlídkovým krokem se přesuneme do čtvrti Hrajuku 原宿, která je známá přítomností hned několika japonských subkultur. Není tedy neobvyklé, že člověk narazí na nějakou tu lolitu nebo pro většinu lidí výstředně oblečeného člena jiné z těchto populárních kultur. Také tady můžete ochutnat slavné crepes, japonskou verzi francouzských palačinek, nebo si udělat purikura fotku v jednom z mnoha automatů. Posilněni cukrem z lahodného dezertu navštívíme šintó svatyni Meiji jingu 明治神宮. Jak se chovat při návštěvě chrámů už víme, tady se naučíme, co člověk má dělat při návštěvě svatyně. Můžete si zde zakoupit talisman tzv. omamori nebo napsat své přání na speciální dřevěnou destičku ema 絵馬, která se následně zavěsí mezi přání ostatních návštěvníků. K večeru zakončíme nabitý program ve čtvrti Shinjuku 新宿, kde si člověk musí dát pozor, aby ho neoslepila pronikavá záře pestrobarevných neonů, kterými je již noční Tokyo světoznámé. Na večeři zajdeme do japonské hospody tzv. izakaya, kde budete moci ochutnat různé pokrmy v malých porcích (pro představu je to podobné tapas). Vybrala jsem schválně hospodu, která je tematicky laděná do poválečného Japonska, a to od dekorací až po hudbu. Není nad to hezky povečeřet u budovatelských písní :D
Noční Shinjuku 新宿 s typickými pestrobarevnými neony
Kamakura 鎌倉 30. — 31. května, 1 noc
Po třech nocích strávených v hlavním městě se 30. hned ráno přesuneme do historicky důležitého přímořského města Kamakura, kde v roce 1192 vznikl úplně první šogunát. Máme tady pro sebe zarezervovaný celý dům se čtyřmi ložnicemi nacházející se pouhých deset minut od hlavního nádraží. Po ubytování se autobusem zajedeme podívat do malebného buddhistického chrámu Hōkoku-ji 報国寺, který není častým turistickým lákadlem pro svoji vzdálenější polohu od centra. Je však ztělesněním podstaty japonského buddhismu nejenom tím, že poskytuje svým návštěvníkům oázu klidu v podobě malého bambusového háje a tradiční čajovny, kde si člověk může za šumu blízkého vodopádu vychutnat známý čaj matcha 抹茶. Po tom, co se hodíme do zenu, navštívíme šintó svatyni Tsurugaoka Hachimangū 鶴岡八幡宮 a následně zamíříme k hlavnímu nádraží, které je doslova obklopeno nejrůznějšími obchůdky a restauracemi. Po obědě se vyhlídkovým krokem přesuneme k chrámu Kōtoku-in 高徳院, kde se nachází největší venkovní socha Buddhy tzv. daibutsu 大仏 v Japonsku. V tomto případě se jedná o Buddhu Amithaba 阿弥陀仏. Pouhých pár set metrů níže navštívíme další známý chrám, a to Hasedera 長谷寺, kde se můžete pokochat nádhernou zahradou v rozkvětu, ale také dechberoucím výhledem na zátoku Kamakura. Program zakončíme právě na nedaleké pláži v této zátoce, kde za příznivého počasí můžeme i smočit uchozené nožičky :D Zpět do centra se dostaneme pomocí Enoden 江ノ電, maličkého roztomilého vláčku, který je známý tím, jak blízko projíždí kolem domů lemujících trať.
Tradiční zelený čaj matcha v bambusovém háji buddhistického chrámu Hōkoku-ji 報国寺
Hakone 箱根 31. května — 1. června, 1 noc
Po noci strávené v politickém centru prvního šogunátu se relativně brzy ráno přesuneme do prefektury Kanagawa 神奈川, do horského městečka Hakone 箱根, kam Japonci jezdí relaxovat v ozdravných přírodních pramenech tzv. onsenech 温泉. Odložíme si věci na hotelu a zamíříme k jezeru Ashinoko 蘆ノ湖, za kterým za příznivého počasí uvidíme majestátně se tyčící horu Fuji. Nejprve však navštívíme šintó svatyni Hakone, kde se můžete vyfotit u červené brány torii vystupující z jezera. Projdeme se kouskem pozůstatku staré cesty Tōkaidō 東海道, která kdysi spojovala Edo (dnešní Tokyo) a císařské město Kyoto. Navštívíme skanzen, rekonstrukci místa, kde vojáci kontrolovali, kdo se snaží opustit Edo. Následně na pirátské lodi přeplujeme jezero a poobědváme na úpatí sopky Hakone. Po obědě vyjedeme lanovkou na nejvyšší stanici Owakudani 大涌谷, kde můžete ochutnat slavná černá vajíčka či vidět síru, jak se dere na povrch a stoupá vzhůru k nebesům. Lanovkou se necháme svézt dolů na opačnou stranu sopky a přímým autobusem se dopravíme do hotelu.
Výhled na horu Fuji tyčící se nad jezerem Ashinoko 蘆ノ湖
Tady nás čeká velmi nezvyklý zážitek, a to přespání v tradičním japonském hotelu zvaném ryokan 旅館, který je zapsaný na seznamu národního dědictví. Velká řada slavných spisovatelů a politiků z přelomu minulého století zde nějakou dobu pobývala a oddávala se krásám zdejší přírody. Pro našince bude krajně netradiční spaní na zemi na futonech, ale také spaní po čtyřech na pokoji. Na jednu noc se společně vrátíme do dob školních výletů :D Nemusíte se bát nechtěné intimity! Poprosím personál, aby nám rozestlala futony, co nejdál od sebe (často se jedná o dva pokoje oddělené posuvnými papírovými dveřmi). Tento hotel nevyniká pouze svou historickou důležitostí, ale nabízí také úžasné tradiční večeře a snídaně (v ceně) tzv. kaiseki ryōri 懐石料理 a neomezený přístup do společných horkých pramenů. Onseny jsou pro muže a ženy oddělené a do bazénků se chodí úplně nahý bez prostěradla či ručníku. Highlightem tohoto hotelu ale je, že nabízí i privátní menší lázně. Každý pokoj si může bez příplatku zamluvit tři časové úseky tří různých malých privátních onsenů.
kaiseki ryōri 懐石料理 v tradičním hotelu
Hida Takayama 飛騨高山 1. — 2. červen, 1 noc
Po tradiční snídani podávané přímo na pokoji se pomalu začneme přesouvat do dalšího města, a to Takayama v prefektuře Gifu 岐阜県 (za vlády feudálních pánů se jednalo o državu Hida). Po snídani se můžete klidně ještě zajít smočit do onsenu — cesta je daleká a není důvod spěchat. Místo oběda si na nádraží koupíme tzv. ekiben neboli nádražní bentō, které si sníme během jízdy shinkansenem. Do malého městečka Takayama dorazíme až odpoledne. I tady jsem pro nás zarezervovala celý dům se čtyřmi ložnicemi, který se příhodně nachází poblíž historické části. Po tom, co se ubytujeme, se vydáme na procházku podívat se na zachovalou ulici historických domečků a nasávat kouzelnou atmosféru podvečerního provinčního městečka.
Historická část města Takayama
Další den nás čeká návštěva skanzenu, kam se dostaneme kratičkou jízdou autobusem. Skanzen se skládá z různých typů původních stavení, které byly přesunuty z nejrůznějších koutů prefektury. Dozvíte se, jak lidé v minulosti žili, jak se oblékali či jaké obřady je v životě čekaly. Zpět v centru nás pak čeká společný oběd v malinkaté rodinné restauraci, která se specializuje na knedlíčky gyoza. Odpoledne se vydáme do dalšího města v naše nabitém programu, a to do města Ise 伊勢市 v prefektuře Mie 三重県. Dorazíme zase pozdě odpoledne, takže kdo bude chtít, může se přidat k večerní zdravotní procházce, ale rozhodně to nebudeme přehánět, čeká nás totiž brzké vstávání.
Skanzen Hida no Sato
Ise 伊勢 2. — 3. červen, 1 noc
Asi neexistuje Japonec, který by aspoň jednou Ise nenavštívil. Jedná se totiž o místo, kde se nachází nejstarší šintó svatyně v celém Japonsku. Nejenom že je přes dva tisíce let stará, ale je zasvěcená bohyni slunce Amaterasu Ōmikami 天照大御神, která je přímým předkem japonské císařské rodiny. Pokud chceme hezké fotky bez davů turistů a chceme si užít jedinečnou atmosféru těchto prastarých míst, budeme muset vyrazit časně z rána. První navštívíme Geku 外宮, vnější svatyni známou formálně jako Toyouke Daijingu 豊受大神宮, která je zasvěcená šintó bohovi Toyouke, který připravuje jídlo a oděv pro Amaterasu Ōmikami. Hned před hlavním vstupem je autobusová zastávka, z které nám jede přímý spoj k Naiku 内宮, vnitřní svatyni formálně známou jako Kotai jingu 皇大神宮, kde můžeme uctít bohyni slunce. I když jsou obě svatyně prastaré (Geku je asi o 500 let mladší), tak v rámci tradice se vždy jednou za dvacet let zboří a postaví znovu. Další přestavba čeká svatyně v roce 2033. Ke vchodu do komplexu vede dlouhá ulička plná obchůdků a restaurací, kde poobědváme, a kde bude prostor pokoupit i nějaké suvenýry. Odpoledne nás čeká přejezd do nedalekého města Nara 奈良, známého jako první stálé hlavní město tehdy nazývané Heijō-kyō 平城京, kde císařský dvůr v čele s císařem vládl od roku 710 do roku 794. Asi pět minut od hlavního nádraží máme zarezervovaný dům se čtyřmi ložnicemi.
Jedna z menších svatyň komplexu Naiku 内宮
Nara 奈良 3. — 4. červen, 1 noc
Naše první zastávka bude buddhistický chrám Tōdai-ji 東大寺, jedna z největších dřevěných budov na světě, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou chrámu je obří patnáctimetrová bronzová socha Buddhy Vairocana. Velkým turistickým lákadlem jsou i slavní jeleni shika 鹿, kteří jsou uznáváni jako poslové bohů a volně se pohybují kolem chrámů a parků. Je možné si pro ně zakoupit speciální krmivo, ale není pak vůbec jednoduché se jich zbavit. Park je obrovský a klidně se tu můžeme nějakou dobu zdržet. Po obědě se vydáme na další místo zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, svatyni Kasuga 春日大社. Obklopuje ji tajuplný les, kde staré stromy a tisíce kamenných luceren vytvářejí unikátní mystickou atmosféru. Historicky je důležitá, protože byla postavena klanem Fujiwara 藤原家, který je známý svou úspěšnou sňatkovou politikou a také tím, že 9. -11. století de facto vládl prostřednictvím regentů. V podvečer se přesuneme do bývalého hlavního města Kyoto, kde strávíme tři noci ve velkém apartmánu s třemi ložnicemi a rozkládacím gaučem (na tom si mileráda ustelu já). Večer už žádný společný program není. Čeká nás toho v tomto turisticky vyhledávaném městě opravdu hodně, a tak bych doporučila co nejvíce zrelaxovat.
Jeleni shika 鹿 volně se pohybující kolem chrámu Tōdai-ji 東大寺
Kyōto 京都 4. — 7. červen, tři noci
Bývalé hlavní město, které sloužilo jako centrum kultury a sídlo císařského dvora skoro tisíc let, nabízí nespočet turistických atrakcí. Můžete se těšit na výběr toho nejlepšího! Naši prohlídku města započneme chrámem Kiyomizudera 清水寺, který je díky své atypické architektuře lehce zapamatovatelný. Jistě si někteří vybaví dlouhé kůly, na kterých je postavena hlavní budova z ikonického filmu Wasabi s Jeanem Reno. Až se napijeme ze tří zázračných pramenů, podle kterých získal chrám svůj název, přesuneme se do další unikátní náboženské stavby, a to Sanjūsangendō 三十三間堂. Jedná se o 120 metrů dlouhou dřevěnou budovu, ve které vás uchvátí pohled na 1001 sochu tisíciruké bódhisattvy Kannon 観音菩薩 ztělesňující soucit. Po této neuvěřitelné podívané se projdeme čtvrtí Gion 祇園 a posilníme se ve známé tofu restauraci. Kyōto je totiž svým tofu proslulé. Milovníci masa si nemusejí zoufat, určitě je tato proteinová bomba zasytí! Odpoledne přejedeme do severní části města, kde navštívíme Zlatý pavilon Kinkaku 金閣 patřící do zen budhistického chrámového komplexu Rokuon-ji 鹿苑寺, zapsaného na seznamu UNESCO, který nechal postavit šógun Ashikaga Yoshimitsu 足利義満. Nejedná se o typický příklad zen buddhistického chrámu, a proto se následně vydáme do Ryōan-ji 龍安寺 vzdáleného ani ne dvacet minut vycházkovou chůzí. Tento zen buddhistický chrám, taktéž zapsaný na seznamu UNESCO, je učebnicovým příkladem japonského zenového chrámového zahradnictví kare-sansui 枯山水 (suchá krajina). Zdejší slavná kamenná zahrada je ideální místo pro rozjímaní po našem zážitky nabitém programu.
Chrám Kiyomizudera 清水寺, foceno na podzim
První den je ve znamení městských chrámů. Ten druhý se vydáme na okraj císařského města užít si trochu přírody. Ráno nás čeká známý bambusový háj Arashiyama 嵐山, který si pomaličku projdeme. Cesta nás zavede k tradičnímu dřevěnému mostu Togetsukyo 渡月橋, přes který se dostaneme na druhou stranu řeky Katsura 桂川. Tam se můžete těšit na netradiční atrakci, a to park s japonskými makaky (také známými jako makaci červenolící). Po obědě se přesuneme k ikonické šintó svatyni Fushimi Inari Taisha 伏見稲荷大社, kterou proslavily oranžové brány torii, známé z filmu Geisha. Poslední bod programu je autentický čajový obřad.
Bambusový háj Arashiyama 嵐山
Hiroshima 広島, 7. — 8. červen, 1 noc
Tentokrát se přesouváme ráno. Je to proto, že se po cestě zastavíme ve městě Himeji 姫路, kde si prohlédneme největší hrad v Japonsku, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. V okolí hradu můžeme poobědvat nebo pro velký úspěch (snad) si můžeme vzít ekiben do shinkansenu. Do Hiroshimi se tedy dopravíme odpoledne, ale po ubytování se na hotelu nám zbyde čas ještě na návštěvu překrásné zahrady místního daimyo, a to zahradu Shukkei-en 縮景園, která byla po válce zrekonstruovaná podle původních plánů. Pro přepravu po městě budeme volit zejména tramvajovou dopravu, která je pro Japonsko dosti nezvyklá. Hotel jsem volila přímo v centru, kde je velké množství nejrůznějších restaurací, barů a karaoke.
Hrad ve městě Himeji 姫路
Následující den se vypravíme trajektem na ostrůvek Miyajima 宮島, kde se můžete pokochat dechberoucím výhledem na hirošimský záliv. Na vyhlídku na horu Misen 弥山 nás vyveze lanovka. Dále pak navštívíme šintó svatyni Itsukushima 厳島神社, která se nachází přímo u vody. Foto u její brány torii vyčnívající z vody je snad ještě ikoničtější, než u té v jezeře Ashinoko v Hakone. Po návratu do centra poobědváme další japonskou specialitu, a to okonomiyaki お好み焼き (v hirošimském stylu, Ōsaka a Kyōto mají pak vlastní). Poslední společný bod programu je park Míru a pamětník obětem pumového útoku na Hiroshimu ze 6. srpna roku 1945. Po cestě do parku mineme památník míru, také zvaný Atomový dóm, který postavil český architekt Jan Letzel (1880—1925). Jedná se o nejbližší budovu, která po explozi atomové bomby Little Boy zůstala stát. Kdo bude chtít, může se také zajít podívat do nedalekého muzea. Večer nás čeká poslední přejezd, ten nejdelší, něco málo přes čtyři hodiny shinkansenem zpět do hlavního města.
Výhled na hirošimský záliv z vyhlídky na hoře Misen 弥山
Poslední noc z 8. na 9. června strávíme tedy zpět v japonské metropoli Tokyo. Poslední den můžeme po domluvě podniknout něco společně, ale žádný program jsem nepřipravila. Samozřejmě mám spoustu tipů a ráda se o ně s vámi podělím. Vždy volím noční zpáteční let, takže na letiště vyrážíme až večer, člověk má tedy ještě spoustu času. Chtěla jsem tak dát každému šanci rozloučit se s Japonskem po svém – ať už je to návštěvou galerie, muzea či nákupy suvenýrů a hadříků.
V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat!